Vés al contingut
28 jun | 2024

“Investiguem, avancem”: ja està disponible l’Informe d’Impacte 2023 de la Fundació Pasqual Maragall i el BBRC

Des de la Fundació Pasqual Maragall i el nostre centre de recerca, el Barcelonaβeta Brain Research Center (BBRC), hem publicat el nou Informe d’Impacte 2023; un sumari de la informació més destacada sobre l’activitat científica, social i econòmica d’ambdues entitats.

Sota el lema “Investiguem, avancem”, seguim treballant per un futur sense Alzheimer i perquè l’abordatge d’aquesta malaltia sigui prioritària en tots els àmbits d’actuació. “En el panorama global de la recerca de l’Alzheimer, ha estat un any marcat per un canvi de paradigma important en l’abordatge de la malaltia per l’aprovació als Estats Units de nous tractaments que s’apropen, però que encara no han arribat a Europa. En aquest context, la nostra tasca en recerca i en visibilització de l’Alzheimer és més necessària que mai”, explica el director de la Fundació i el BBRC, Arcadi Navarro.

 

Més recerca i conscienciació de l’Alzheimer

Aquest 2023 ha estat un any on s’han produït avenços importants en el diagnòstic i el tractament de l’Alzheimer en l'àmbit dels nous fàrmacs, biomarcadors en sang, i genètica.

El 2023 ha estat l’any del lliurament de les primeres beques Pasqual Maragall Researchers Programme, el programa privat més rellevant a Espanya dedicat a la recerca sobre Alzheimer o malalties neurodegeneratives associades a l’edat, i del qual ja estem treballant una segona edició.

A través de la nostra recerca, hem validat amb intel·ligència artificial un nou biomarcador de l’envelliment cerebral, hem descrit els perfils genètics de les persones amb més risc de desenvolupar la malaltia, i per primer cop hem reunit més de 80 experts internacionals per debatre sobre biomarcadors per a malalties neurodegeneratives en el nostre centre, el Barcelonaβeta Brain Research Center. Així mateix, hem conclòs que Barcelona es situa com una de les ciutats més productives en recerca de demències al món, a través dels resultats extrets de l’informe “Espanya en el mapa mundial de la producció científica en demències i Alzheimer”.

Un any més, hem seguit donant suport a més de 300 persones a través dels més de 40 grups presencials i online. I hem seguit treballant per canviar la consideració social de la malaltia organitzant més de 50 xerrades arreu d’Espanya, el festival de cinema sobre el cervell Brain Film Fest, i una jornada al Senat per reclamar més finançament públic per a la recerca, entre d’altres.

Tot això i molt més ha estat possible gràcies al suport dels nostres socis, sòcies, patrons, mecenes, col·laboradors i participants dels nostres estudis, i a la feina continuada dels equips de la Fundació Pasqual Maragall i del Barcelonaβeta Brain Research Center.

 

Tota la informació aquí:

Veure l’Informe d’Impacte 2023 (en PDF)

Veure l’Informe d’Impacte digital